niedziela, 21 czerwca 2015

Gdzie na wycieczkę?



 Ważnym, o ile nie najważniejszym, punktem roku szkolnego są… wycieczki! Wszyscy czekamy na nie, prawie tak niecierpliwie, jak na wakacje.
           Klasy trzecie wybrały się w tym roku do Chęcina, gdzie zwiedzali chęciński zamek, powstały za czasów Wacława II oraz odwiedzili Centrum Nauki Leonardo da Vinci, popularyzujące nowoczesną naukę poprzez zabawę i eksperymenty, gdzie obejrzeli galerię projektów Leonardo da Vinci w trójwymiarze, oryginalne zapiski, obrazy i ich analizę. Ale to nie koniec, bo absolwenci pojechali jeszcze na dwudniową wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedzali Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, Muzeum Powstania Warszawskiego, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, a także wyruszyli na spacer po Starym Mieście, rozpoczynając od Placu Zamkowego, na którym znajduje się Zamek Królewski, potem Bazylika św. Jana Chrzciciela, Katedra św. Jana, Syrenka warszawska, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, kończąc pod kolumną Zygmunta. Ostatnim punktem wycieczki był Pałac w Wilanowie. 
          Klasy drugie wybrały się na trzydniową wycieczkę w Bieszczady, gdzie zwiedzali Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych, powędrowali szlakiem na Połoninę Wetlińską i dotarli do „Chatki Puchatka” - schroniska PTTK, które jest najwyżej położone w Bieszczadach, a na koniec przespacerowali się po najwyższej w Polsce tamie nad Soliną i wyruszyli na rejs statkiem po Jeziorze Solińskim.
         Pierwszoklasistą trudno było się zdecydować, gdzie wyruszyć na pierwszą  gimnazjalną wyprawę. Propozycji było dużo: Wrocław, Inwałd, Chęciny, trzy dni pod namiotami „wszystko jedno gdzie”… ale żadna nie zyskała poparcia niezbędnej większości. W końcu postawiono na lokalny patriotyzm i zdecydowano wyruszyć na rajd pieszy do Olsztyna oraz do Katowic.
         Pogoda czerwcowa była dość kapryśna ale we wtorek, 16 czerwca, był wprost idealna na piesze wędrówki! Równo z dzwonkiem o 8:00, uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami, wyruszyli do Olsztyna, przez chorońskie i biskupskie lasy a potem przez Sokole Góry. Słoneczko sympatycznie grzało, tylko czasami chowając się za chmury, więc nawet nie zauważyliśmy jak dotarliśmy na olsztyński rynek. Mieliśmy godzinkę na regenerację, czyli spałaszowanie pysznych lodów i odpoczynek na trawce pod ruinami olsztyńskiego zamku. O godzinie 12:00, po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, wyruszyliśmy w drogę powrotną, przez cudownie zielony, bajkowy las, w którym co chwila napotykaliśmy słodkie poziomki. Po sześciu godzinach marszu zmęczenie dawało się we znaki ale nie zwolniliśmy tempa i pod szkołą byliśmy punktualnie o 15:00!

 
            Natomiast 18 czerwca br., w czwartek wyruszaliśmy autokarem do Katowic, gdzie mieliśmy zarezerwowaną kręgielnię Gravitacja i seans w kinie Cinema-City. Przez dwie godziny uczniowie świetnie bawili się zbijając kręgle na profesjonalnych torach, po czym była godzinna przerwa na posiłek. O 13:00 rozpoczął się film pt.: „Rozumiemy się bez słów” poprzedzony warsztatami w ramach projektu „W Młodym Kinie”. Czuliśmy się wyjątkowo, bo na sali kinowej byliśmy tylko my! Film opowiadał o nastolatce, której rodzice i brat są głuchoniemi a ona, jedyna osoba w rodzinie, która słyszy, marzy o nauce śpiewu w szkole w Paryżu ale obawia się, czy rodzina poradzi sobie bez jej pomocy… Po seansie wyruszaliśmy w drogę powrotną i w Poraju byliśmy o 17:00.    JB

poniedziałek, 15 czerwca 2015

XI GALA GIMNAZJALNA



10 czerwca 2015R. w Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Poraju odbyła się wyjątkowa Gala Gimnazjalna, ponieważ uczniowie, nauczyciele oraz rodzice świętowali 15-lecie powstania szkoły.
Gala Gimnazjalna to jedna z najważniejszych uroczystości w kalendarzu szkolnym. Przygotowują ją wspólnie uczniowie i nauczyciele. Zaproszeni goście to przede wszystkim rodzice. Podczas każdej uroczystości kulminacyjnym punktem jest przyznanie uczniom prestiżowych corocznych nagród „Kazik Junior” w różnych kategoriach.

 
Tegoroczną galę rozpoczęła dyrektor szkoły mgr Beata Cichoń, następnie rodzice zostali zaproszeni do losowania kategorii, w których przyznawano uczniom nagrody „Kazik Junior”. Gości zabrano w wirtualna podróż ukazującą rozwój gimnazjum. Kolejne etapy powstawania szkoły komentowała mgr Beata Cichoń. O oprawę muzyczną imprezy zadbał szkolny zespół muzyczny „Kazik Band” oraz absolwentki, które wykonały hymn gimnazjum.  Na zakończenie gali gospodarze zaprezentowali premierowy LipDup, czyli  klip reklamujący szkołę.
„Gościem specjalnym” tegorocznej Gali Gimnazjalnej  była maskotka szkoły, czyli Sowa Mądra Głowa, która obiecała, że od tego momentu towarzyszyć będzie społeczności szkolnej w każdym ważnym dla niej wydarzeniu.


Uroczystość przygotowana w hali sportowej gimnazjum nie była jedynym przedsięwzięciem, w którym mogli uczestniczyć zaproszeni goście. W holu szkoły można było podziwiać różne wystawy tematyczne, między innymi tę, która w telegraficznym skrócie ukazywała 15 lat działalności placówki. Młodzież częstowała gości specjalnie upieczonymi na tę okazję ciasteczkami z charakterystycznym wzorem piłki.

LAUREACI NAGRÓD „KAZIK JUNIOR 2015”
SUPER KAZIMIERZ - Agata Gajewska z kl. IIIa
Kazik z Klasą - Mateusz Pasek z kl. IIc
Kazik Aktywista - Mateusz Pasek z kl. IIc
Kazik Artysta - Hubert Rymarczyk z kl. IIIc
Kazik Dziennikarz - Agata Fąfera z kl. Ic
Kazik Sportowiec - Mikołaj Barczyk z kl. IIIa
Kazik Pomocna Dłoń - Natalia Ucieklak z kl. IIc
Kazik Pracowity Mózgowiec:
Oliwia Sobota z kl. Ic
Olga Szymaniec  z kl. Id
Ilona Panek z kl. IIb
Natalia Ucieklak z kl. IIc
Mateusz Pasek z kl. IIc
Adrian Klimek z kl. IIc
Agata Gajewska z kl. IIIa
Karolina Skóra  z kl. IIIa
Zofia Dyja z kl. IIIa
Paulina Błaszczyk z kl. IIIb
Radosław Szydłowski z kl. IIIb
Błażej Cierpiał z kl. IIIc

 Gala Gimnazjalna została przygotowana pod kierunkiem mgr Moniki Leszczyńskiej, która wyreżyserowała przedsięwzięcie, mgr Marty Jędrzejewskiej, która wykonała dekoracje, oraz mgr Justyny Białas – specjalistki od spraw informatycznych. 


Uroczystość okazała się wyjątkowo udana, nikt z uczestników nie był zawiedziony, że poświęcił czas, aby odwiedzić mury gimnazjum w Poraju. W tej sytuacji pewnym jest, że podobnego  show można spodziewać się także w przyszłym roku, a może jeszcze lepszego…

piątek, 12 czerwca 2015

Wielka Majówka 2015



GAZETA MYSZKOWSKA 12.06.2015r.

Festiwal Edukacyjnych Projektów Gimnazjalnych



            8 czerwca br. w holu gimnazjum odbył się Festiwal Edukacyjnych Projektów Gimnazjalnych.
            Uczniowie klas drugich wraz opiekunami zrealizowali 5 gimnazjalnych projektów edukacyjnych:
* HISTORIA KSIĄŻKI. KSIĄŻKA W MOJEJ RODZINIE   opiekun mgr Halina Masłoń 
* NA DNIE JURAJSKIEGO MORZA –opiekun mgr Danuta Mędrek
* „GIMNAZJALNE ORŁY” – 15 LAT GIMNAZJUM W PORAJU – opiekunowie: mgr Katarzyna Kaźmierczak i mgr Małgorzata Rodek
* NASZE GIMNAZJUM OKIEM KAMERY – opiekun mgr Justyna Białas
* FRAKTALE – SZTUKA, PRZYRODA CZY MATEMATYKA? – opiekun mgr inż. Violetta Wieliczko


            W trakcie festiwalu uczniowie realizujący projekty pod opieką nauczycieli prowadzących zaprezentowali publicznie efekty swojej pracy (projekty z geografii, informatyki, języka polskiego, matematyki). 

            Projekt „Gimnazjalne Orły” został zaprezentowany publicznie podczas uroczystości Dnia Patrona w dniu 27 kwietnia 2015r.
W projektach wzięło udział 72 uczniów (70 uczniów klas II, 1 uczeń klasy III  i 1 uczeń klasy I).
Ale się działo!......  Amatorsko-profesjonalne filmy, gliniane tabliczki, jurajskie morze, amonity, fraktale …….nie sposób opisywać. I to wszystko stworzone rękoma naszych uczniów.  


Obserwatorami byli zaproszeni pozostali uczniowie klas drugich i uczniowie klas pierwszych. Uczniowie klas pierwszych w nowym roku szkolnym będą sami realizowali projekty gimnazjalne,
więc festiwal był dla nich wielce pouczający.
koordynator projektów edukacyjnych – D. Sawicka

wtorek, 9 czerwca 2015

XI Gala Gimnazjalna

10 czerwca br., w środę, odbędzie się XI Gala Gimnazjalna, 
w tym roku wyjątkowa, bo połączona z 15-leciem istnienia Gimnazjum. 
Będzie można zobaczyć historię szkoły w pigułce 
oraz osiągnięcia naszych uczniów i absolwentów.
Głównym punktem uroczystości będzie wręczanie 
„Kazików 2015” – prestiżowych nagród dla uczniów, 
a na zakończenie będzie można zobaczyć LipDub’a
czyli wirtualną wycieczkę po naszej szkole.
Po Gali odbędą się zebrania rodziców z wychowawcami.
XI Gali Gimnazjalnej towarzyszyć będzie wystawa 
dokumentująca historię placówki oraz osiągnięcia uczniów na przełomie 15 lat. SERDECZNIE ZAPRASZAMY na godzinę 17:00 !!

sobota, 6 czerwca 2015

Podsumowanie Powiatowych Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez JSNT

W tegorocznych Powiatowych Konkursach Przedmiotowych organizowanych pod patronatem Jurajskie Stowarzyszenie Nauczycieli Twórczych, w eliminacjach szkolnych wzięło udział 146 uczniów, a 24 z nich zakwalifikowało się do etapów powiatowych.
Najwięcej uczniów, bo 28, wzięło udział w konkursie z matematyki ale tylko dwóch zakwalifikowało się do II etapu: Radosław Szydłowski z klasy IIIb i Artur Dębski z klasy IIa. Równie dużym zainteresowaniem cieszył  się konkurs z języka angielskiego, do którego przystąpiło 23 uczniów, a pięcioro z nich przeszło do etapu powiatowego: Benjamin Bojanek i Paulina Błaszczyk z klasy IIIb, Karolina Skóra i Agata Gajewska z klasy IIIa oraz Jakub Macoch z klasy Ia. Do konkursu z geografii przystąpiło 19 uczniów, a troje z nich uzyskało 80% (lub więcej) poprawnych odpowiedzi, co było warunkiem udziały w II etapie: Natalia Ucieklak z klasy IIb, Dominik Wójcik z klasy IIIa oraz Wiktoria Wiśniewska z klasy Ib. Równie dużo osób, bo 15, wzięło udział w konkursach z języka polskiego, z informatyki i WOSu. Do etapu powiatowego konkursu z języka polskiego zakwalifikowali się: Karolina Skóra i Agata Gajewska z klasy IIIa, Paulina Błaszczyk z klasy IIIb oraz Patryk Kaźmierczak z klasy Ib, natomiast z informatyki – Radosław Szydłowski z klasy IIIb. O tytuł laureata z języka niemieckiego będą walczyć Benjamin Bojanek i Bartosz Świąć z klasy IIIb, którzy najlepiej napisali etap szkolny z 11 uczniów. Do konkursu z historii przystąpiło 7 uczniów i aż troje z nich zakwalifikowało się do II etapu: Patryk Kaźmierczak z klasy Ib, Radosław Szydłowski z klasy IIIb oraz Kuba Rymarczyk z klasy IIIc. Natomiast I etap konkursu z biologii pisało 6 uczniów i połowa z nich będzie walczyć o tytuł laureata: Agata Gajewska i Zofia Dyja z klasy IIIa oraz Radosław Szydłowski z klasy IIIb. Do konkursu z fizyki przystąpiło 4 uczniów ale tylko Dominik Wójcik z klasy IIIa zakwalifikował się do etapu powiatowego. I etap konkursu z chemii pisało troje uczniów ale niestety nikt nie osiągnął wymaganej ilości punktów, aby zakwalifikować się do II etapu, podobnie jak w konkursie z WOSu.
Drugie etapy konkursów rozpoczęły się 27 kwietnia br. Uczniowie walczyli o tytuł laureata z dziewięciu przedmiotów, który skutkował dodatkowymi punktami w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. W konkursie przedmiotowym z języka polskiego wszystkie osoby zakwalifikowane do II etapu zostały laureatami, a są to: Karolina Skóra i Agata Gajewska z klasy IIIa, Paulina Błaszczyk z klasy IIIb oraz Patryk Kaźmierczak z klasy Ib. Karolina Skóra została również laureatką w konkursie przedmiotowym z języka angielskiego, Agata Gajewska z kolei w konkursie z biologii, a Patryk Kaźmierczak w konkursie z historii. Natomiast Benjamin Bojanek został laureatem w konkursie przedmiotowym z języka niemieckiego. Serdecznie gratulujemy!
Oficjalne podsumowanie konkursów i rozdanie dyplomów laureatom odbędzie się 17 czerwca 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 3 w Myszkowie .