środa, 5 listopada 2014

I Powiatowy Konkurs Recytatorski „Polska poezja współczesna”

We wtorek, 28 października br. w Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Poraju odbył się I Powiatowy Konkurs Recytatorski „Polska  poezja współczesna”. Tematem wiodącym tegorocznego konkursu było powstanie warszawskie. W ten sposób uczniowie naszego powiatu uczcili pamięć poległych przed 70 laty powstańców.
W jury konkursu zasiedli : pani Marzena Kozak-Sobota, pani Lesława Popczyk, pani Halina Masłoń oraz pan Wiesław Popielak. Współorganizatorem konkursu był Wójt Gminy Poraj pan Łukasz Stachera, a patronem honorowym pan Dariusz Lasecki.
Przyjechali do nas uczniowie z wielu szkół, m.in. z Żarek Miasto, Żarek Letniska, Olsztyna, Myszkowa, Koziegłów i Pińczyc. Punktualnie o godzinie 1000 rozpoczęły się zmagania 19 uczestników konkursu. 


Po wysłuchaniu recytacji uczniowie udali się na krótki wykład historyczny nt. powstania warszawskiego przygotowany przez panią Katarzynę Kaźmierczak, jury podjęło pracę nad wyłonieniem laureatów. I miejsce zajął Miłosz Kuter z Olsztyna, II miejsce przyznano Maciejowi Surmie z Żarek Letniska, a III miejsce zajęła Paulina Paliga z Koziegłów. Wyróżnienie w I Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Polska  poezja współczesna” przyznano naszej koleżance – Ilonie Panek.


Nagrody i dyplomy wręczali zwycięzcom pan Łukasz Stachera, pani dyrektor Beata Cichoń oraz pan Dariusz Lasecki, który zaprosił wszystkich uczestników konkursu wraz z opiekunami do Bobolic.
Już w czwartek, tj. 30 października br. wszyscy recytatorzy wraz z nauczycielami udali się na wycieczkę do zamku w Bobolicach. Przewodniczka opowiedziała ciekawą historię średniowiecznej budowli oraz poinformowała o etapach odbudowy warowni. Zwiedzający mogli podziwiać zgromadzone eksponaty, meble i uzbrojenie


Po zwiedzaniu uczniowie i opiekunowie udali się do pobliskiej karczmy na cieplutką herbatę i pyszne ciasto. Na dworze panowała piękna jesienna aura, więc wszyscy chętnie w drodze powrotnej zatrzymali się na cmentarzu żołnierzy z okresu I wojny światowej. Ciekawą historię nekropolii przybliżył pan Wiesław Popielak. Tak zakończył się dzień pełen wrażeń, kończący pierwsza edycję konkursu „Polska  poezja współczesna”.