piątek, 2 grudnia 2016

O Muzeum Powstania Warszawskiego



Niecodzienny wykład o historii Polski w szkole.
28 listopada br. w naszym Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Poraju mieliśmy zaszczyt gościć przewodnika z Muzeum Powstania Warszawskiego. Była nim pani Diana Walawender, która poprowadziła ciekawe zajęcia na temat historii Polski w latach 1944. Uczniowie klas drugich i trzecich, mogli pogłębić w nieco inny sposób niż na co dzień na lekcjach, swoją wiedzę na temat tego czasu w historii. Dzięki prezentacji oraz rekwizytom uczniowie mogli lepiej wyobrazić sobie życie ludzi i wydarzenia dziejące się w tamtym czasie. Pozwoliło im to szybciej przyswoić wiedzę i dodatkowo zainteresować. Ciekawe przedstawienie Powstania Warszawskiego spotęgowało chęć odwiedzenia muzeum.
Co znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego?
Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed sześćdziesięciu lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. W przeznaczonej specjalnie dla dzieci Sali Małego Powstańca - jedynej tego typu w Polsce - jasnej i kolorowej, dzieci uczą się historii oglądając teatrzyk powstańczy czy wcielając się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek. Najmłodsi goście mają do dyspozycji repliki dawnych zabawek, gry planszowe i puzzle.
W naszym gimnazjum zdobywamy wiedzę nie tylko na lekcjach. Dzięki częstemu odbywaniu się tego typy zajęć, uczymy się także poza szkolnymi ławkami. Tym razem dowiedzieliśmy się więcej na temat Powstania Warszawskiego. Serdecznie zachęcam do udziału w kolejnych ciekawych prezentacjach oraz do zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego i pogłębienia wiedzy na temat tak ważnego czasu w historii Polski.
Oliwia Stodółkiewicz klasa IIId

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz